Nauka słownictwa – kontekst na wagę złota

Nauka słownictwa – kontekst na wagę złotaWypisywanie wyrazów ze słownika, zakuwanie listy słówek, ciągłe powtarzanie, wykonywanie ćwiczeń leksykalnych… Jak jeszcze można przyswajać słownictwo? Ale uznajmy, że nie chodzi nam o zasadę 3Z – Zakuć, Zdać, Zapomnieć. Ma to być efektywna nauka, taka po której w naszej pamięci zostaną nauczone wyrazy. Ważne jest, aby wyznaczać sobie realistyczne cele. Nie oczekiwać od siebie, że w magiczny sposób zapamiętamy wszystko co chcemy i potem jeszcze perfekcyjnie uda nam się to wykorzystać w rozmowie. Jeśli przyjmiemy za cel naukę ok. 20-25 słówek na tydzień mamy ogromne szanse go zrealizować.

Jedną z ważniejszych zasad nauki słownictwa jest uczenie się go w kontekście. Kiedy poznajemy jakieś słowo warto jest od razu umieścić je w jakimś zdaniu, od razu wykorzystać. Pojedyncze słowa, które do niczego nam nie pasują najpewniej szybko wylecą z pamięci. Nie da się ukryć, że im więcej czytamy tym łatwiej nam uczyć się słów. Pozwala to umiejscowić wyrazy w kontekście. W internecie można znaleźć mnóstwo tekstów na niemalże każdym poziomie. Warto wykorzystać też ulotki, menu, reklamy – jeśli nie mamy dostępu do tradycyjnych zawsze są wirtualne. Można również zainwestować w czasopisma do nauki języka. Rewelacyjny jest English Matters. Każde wydanie zawiera różnorodne artykuły. Dodatkowo sporo wyrazów jest tłumaczonych na język polski, dzięki czemu w trakcie czytania nie ma potrzeby szperania w słowniku. No i jeszcze do niektórych artykułów można pobrać pliki mp3.

Ciekawym rozwiązaniem są też lektury. Wydawnictwa językowe (m.in. Pearson, Macmillan) oferują szeroką gamę różnorodnych książek dostosowanych do konkretnych poziomów. Zwykle zawierają też ćwiczenia sprawdzające zrozumienie tekstu.

A więc do dzieła! Bierzemy się za czytanie!
To pojawi się wersja angielska

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza

Copyright © 2016 good2know , Blogger