Jak szybko nauczyć się mówić w języku angielskim?
Jak szybko nauczyć się mówić w języku angielskim? -  to chyba jedno z najczęściej zadawanych mi pytań. Język angielski jest tak wszechobecny, że wiele osób potrafi zrozumieć przynajmniej podstawowe zwroty. Dotyczy to przede wszystkim słuchania. Jednak w sytuacji, gdy trzeba coś powiedzieć, zareagować sprawa nie jest taka prosta. Czasem rozumiemy naszego rozmówcę i wiemy, o co nas pyta, ale udzielenie odpowiedzi stanowi nie lada wyzwanie. Nic dziwnego. W słuchaniu i czytaniu nie musimy nawet znać wszystkich słów. Wystarczy, że zrozumiemy ogólny sens. Jeśli chodzi o samo pisanie, to zwykle nie mamy aż tak ograniczonego czasu. Możemy swobodnie zastanowić się jak dane myśli ubrać w słowa, jakich czasów czy form gramatycznych użyć. Z mówieniem jest już trudniej. Trzeba przecież wyrażać myśli wręcz natychmiast. Wymaga spontanicznej reakcji z bardzo ograniczonym czasem na zastanowienie się. Niestety, żeby mówić płynnie potrzeba dużego wysiłku i ćwiczeń – najlepiej codziennie. Jak szybko nauczyć się mówić w języku angielskim? Nie da się ukryć, że najlepszym ćwiczeniem jest rozmowa z native speakerem. Jak szybko nauczyć się mówić w języku angielskim?  

Ale jak ćwiczyć jak nie ma z kim (teoretycznie)? 

Jest kilka sposobów, które warto wypróbować:
  • Powtarzaj na głos zasłyszane zwroty. Często oglądamy różne filmy, programy w języku angielskim, słuchamy piosenek. Warto utrwalać zwroty, które wpadną nam w ucho. Można też, spróbować wpleść je w wymyślane przez nas zdania (które zresztą też mogą dotyczyć obejrzanych filmów, programów czy usłyszanych piosenek). Ciekawe filmiki dostępne są na: learnenglish.britishcouncil.org – nie potrzebna jest rejestracja, a sama strona jest przeznaczona przede wszystkim dla uczących się języka.  
  • Przeczytaj jakiś tekst w języku angielskim i spróbuj krótko go streścić. Jeśli to wydaje się zbyt trudne spróbuj chociaż przypomnieć sobie kilka informacji tam ujętych i również przedstawić je po angielsku.  
  • Wykorzystaj Skype’a. Wiele osób z niego korzysta. Można zacząć od rozmów z kimś znajomym (może to być też ktoś kto tak jak ty chce się podszkolić w mówieniu). Można też poszukać kogoś spoza kraju, kto chciałby z nami po prostu porozmawiać. Może twoi znajomi wyjechali zagranicę? Odśwież znajomości! Co więcej, w Internecie można znaleźć strony, które proponują taką formę ćwiczenia mówienia, np.: speaking24.com. Nie potrzeba wiele: sprawnego komputera, kamerki, słuchawek lub głośników, dostępu do internetu i odwagi! 
  • Dla jeszcze odważniejszych – zadzwoń na jakąś infolinię (wybierz język angielski jako język rozmowy) i porozmawiaj na temat jakiejś usługi, produktu, zgłoś jakąś uwagę. Wcześniej oczywiście przemyśl o czym chciałbyś porozmawiać. Możesz przygotować sobie przydatne zwroty lub słówka.  
  • Wykorzystaj co masz wokół. Może to być gazeta, ulotka promocyjna jakiegoś sklepu, pocztówka. Spróbuj stworzyć krótki opis tego co tam widzisz. Możesz zaczynać od prostych zdań, np. I can see bread/ Oranges are cheap in this shop/ They’re swimming. W miarę poszerzania słownictwa I znajomości konstrukcji gramatycznych możesz przejść do trudniejszych, np. Cheese will be cheaper in Polo Market, itd.  
  • Wykorzystuj sytuacje. Niejednokrotnie zdarzyło mi się spotkać obcokrajowców, zwłaszcza w większych miastach. Czasem potrzebują pomocy w dotarciu do jakiegoś miejsca albo chcą po prostu o coś zapytać. Nie uciekaj! Spróbuj z nimi porozmawiać. Na pewno będą wdzięczni za pomoc, nawet jeśli nie wszystko będzie powiedziane super poprawnie. 

Jak szybko nauczyć się mówić w języku angielskim? Ćwiczenie czyni mistrza. A więc – do dzieła!!! Masz inny sposób na ćwiczenie mówienia? Czekam na twoje pomysły!
To pojawi się wersja angielska

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza

Copyright © 2016 good2know , Blogger